Olej konopny - czy jest legalny?
Cześć!
Słyszeliście o oleju konopnym? Pisała o nim już w średniowieczu św. Hildegarda von Bingen. Wówczas był wykorzystywany jako preparat uśmierzający ból, przeciwspazmatyczny i bakteriobójczy. Obecnie zaczął wracać do łask. No ale... Czy jest w ogóle legalny?
INCI: Cannabis Sativa (Hemp) Seed Oil
Pozyskiwanie oleju konopnego
Żeby otrzymać dobrej jakości olej konopny, należy wykorzystać do tego dokładnie oczyszczone nasiona konopi. Obecnie są one uprawiane przede wszystkim w celach komercyjnych. Powinien być wytłoczony na zimno i tak też zazwyczaj jest. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości. Po otwarciu buteleczki z produktem pierwsze, na co możemy zwrócić uwagę to zapach. Nie jest on intensywny. Żeby go poczuć trzeba przystawić nos do opakowania. Spotkałam się ze sklepowym opisem, że posiada lekko orzechową woń. Nie wiem czy mogę się z tym zgodzić. Mnie na myśl przychodzi raczej trawa, kiedy czuję ten aromat. Może zależy to od producenta lub warunków atmosferycznych podczas zbiorów czy wzrastania roślin, z których wytłoczono olej lub nosa który wącha 😊. Barwa? Zielonkawa, półprzezroczysta.
Kwasy tłuszczowe w oleju konopnym
W skład wszystkich olejów roślinnych wchodzą kwasy tłuszczowe. W oleju konopnym są to: kwas linolowy (należy do rodziny kwasów omega – 6), kwas α - linolenowy (rodzina kwasów omega - 3), kwas β - linolenowy, kwas olefinowy oraz kwas stearynowy. Kwasy te mają wpływ na regenerację skóry, a jest ich w oleju konopnym 75%. Dużo prawda? I jak tu nie używać tego oleju?
Ponadto proporcja nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych jest idealna dla człowieka :)
Ponadto olej konopny składa się z: fosfolipidów, fitosteroli, minerałów, chlorofilu (nadaje kolor, działa łagodząco i przeciwzapalnie) oraz witamin A, E i D.
Właściwości oleju konopnego
Olej konopny współgra z innymi surowcami w kosmetykach i wzmacnia działanie ich składników aktywnych. Wyobrażacie to sobie? Korzystać ze stuningowanych kosmetyków – rewelacja! Do tego ma dobre właściwości poślizgowe, dzięki czemu obniża kleistość niektórych produktów.
NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) zawarte w tym oleju uzupełniają kwasy tłuszczowe, które zostały usunięte ze skóry przez wysuszenie czy wypłukanie przez warunki zewnętrzne. NNKT wzmacniają uszkodzone komórki i odbudowują naturalną hydrolipidową warstwę, która chroni skórę. Dzięki temu woda nie ucieka między komórkami, co sprawia, że skóra pozostaje dobrze nawilżona i utrzymuje młody wygląd, pozostaje sprężysta, nawodniona i odżywiona. Co jeszcze robią niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oleju konopnego? Działają na korzyść osób zmagających się z egzemną i łuszczycą. Pomagają w ich załagodzeniu i leczeniu. Do tego mają właściwości przeciwzapalne.
Natomiast kwasy nasycone, zawarte w tym tłuszczu, pozostają na skórze – nie są przez nią absorbowane, dzięki czemu tworzą na niej barierę ochronną.
Ponadto olej konopny ma właściwości regenerujące, przeciwzapalne i fotoprotekcyjne, które zawdzięcza wielu substancjom biologicznie czynnym w nim zawartym.
Wiecie już też, że oleje schnące są teoretycznie przeznaczone dla cery tłustej, półschnące dla cer mieszanej i normalnej, a nieschnące dla suchej (więcej informacji na temat olejów znajdziecie TUTAJ). Olej konopny należy do grupy olejów schnących, w związku z czym nie zatyka porów i szybko się wchłania. Zatem jeśli Twoja skóra jest tłusta, to śmiało możesz go wypróbować. Aczkolwiek pomaga również w pielęgnacji cery suchej, zniszczonej i dojrzałej. Zatem nie tylko cera tłusta go pokocha :)
Aha! Czy wspomniałam już, że odżywia włosy?
Zastosowanie oleju konopnego
Z uwagi na niską temperaturę krzepnięcia (-10ºC) jest wykorzystywany w kremach wysokogórskich i do sportów zimowych. Jeśli na dworze jest minus milion stopni, to śmiało możemy użyć kremu z tym składnikiem – będzie cudownie chronić buzię :). Ponadto jest używaniu w recepturach kremów odżywczych, kosmetyków dla niemowląt (w nasycanych chusteczkach), przeciwsłonecznych, regenerujących i nawilżających balsamów do ciała, kremów i ser do cer trądzikowej, tłustej i mieszanej. Ponadto można go znaleźć w preparatach antystarzeniowych, olejkach do masażu, jako dodatek do olejków do skóry, w kosmetykach dla cer atopowej czy z łuszczycą. Olej konopny jest również stosowany w pielęgnacji ust i włosów. Pamiętajcie, że można stosować go bezpośrednio na skórę :).
Legalny czy nie?
No to jak to z tym olejem jest? Legalny czy nie?
Do wytworzenia oleju konopnego używa się dokładnie oczyszczonych nasion odmiany konopi o nazwie Cannabis Sativa. Jest to odmiana zalegalizowana w Europie, zawierająca do 0,3% THC (tetrahydrokannabiol – substancja psychoaktywna zawarta w konopiach). A to jest za mało, żeby wytworzyć narkotyk. Także, olej konopny nie jest narkotykiem. Istnieją również inne odmiany konopi takie jak Canabis Indica czy Apocynum Cannabium, ale tych nie można w Europie legalnie uprawiać i stosować, bo zawierają wystarczającą ilość substancji psychoaktywnej potrzebnej do wytworzenia narkotyków.
Dozowanie oleju konopnego w kosmetykach
Olej konopny możecie śmiało używać bezpośrednio na skórę. Jeśli chcecie wyprodukować swój balsam do ust czy ciała, to możecie wziąć pod uwagę, że jego stężenie w tych produktach zazwyczaj wynosi 5-30%, w kremach i lotionach 2-20%, a w mydle 3-12,5%. Kupując produkty do wytwarzania własnych substancji zawsze zwracajcie uwagę na specyfikacje zamawianego towaru. Znajdziecie tam takie informacje jak pH preparatu, jego pochodzenie, funkcje (np. tonizujące, wygładzające, itd.) w czym się rozpuszcza, jak przechowywać, jakie jego maksymalne stężenie jest dopuszczalne w kosmetyku, itp. Aha i przygotowując swój produkt pamiętajcie, że olejek eteryczny i olej roślinny, to dwie różne rzeczy i jednej nie można zamienić drugą. To ważne!
A czy pamiętacie co to jest emolient? Jeśli nie to zapraszam Was TUTAJ. Olej konopny jest właśnie jednym z nich.
To by było na tyle! Mam nadzieję, że wpis okaże się pomocny. Ostatnio sama zaczęłam stosować olej konopny w mojej pielęgnacji czasem na krem, czasem we własnej roboty maseczkach z glinek czy na końcówki włosów. Jak dotąd jestem z zadowolona i zamierzam dalej go używać :) A Wy? Korzystacie z oleju konopnego? A może macie inny olej do polecenia?
Pozdrawiam
Pudrem Po Buzi
Przygotowując ten artykuł korzystałam z wiedzy mędrców - źródło:
1. Redakcja mazidla.pl, Ekologiczny olej konopny,Wyszukano: 28.08.2018, w: https://mazidla.com/kategorie-poproduktow/oleje-i-masa-zimnotoczone/ekologiczny-olej-konopny.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&category_id=16&product_id=121
2. Redakcja hallstar.com, Hemp oil refined organic, Wyszukano: 27.08.2018, w: https://www.hallstar.com/product/hemp-seed-oil-ult-ref-cert-org/
3. I. Kaczmarczyk-Sedlak, W. Wojnar, M. Zych, S. Dudek, Lecznicze właściwości konopi i możliwości ich zastosowania w medycynie, Wyszukano: 23.08.2018, w: https://katowice.oia.pl/files_news/news_7341/files/Lecznicze_wlasciwosci_konopi_Kaczmarczyl_Sedlak_Ilona_SUM_2017.pdf
4. Redakcja sylveco.pl, Olej konopny, Wyszukano: 7.09.2018, w: https://sylveco.pl/olej-konopny
5. Redakcja ecospa.pl, Olej konopny zimnotłoczony ekologiczny, Wyszukano: 23.08.2018, w: https://ecospa.pl/produkt/olej-konopny-z-nasion-konopi-ekologiczny#tabs1
6. Redakcja naturalsourcin.com, Organic virgin hemp seed oil, Wyszukano: 28.08.2018, w: https://www.naturalsourcing.com/product-literature/NS_info_hemp_seed_oil.pdf
Hej, a co z wykorzystaniem oleju konopnego w odżywaniu?
OdpowiedzUsuńOlej konopny ma swoje zastosowanie w dietetyce, np. słyszałam, że dobrze jest z niego korzystać, przy problemach rakowych. Natomiast nie jestem dietetykiem i jedyne, co mogę o nim powiedzieć w tym temacie, to nowinki zasłyszane od kogoś.
UsuńCiekawy wpis :) A co do oleju konopnego, to też bardzo go lubię. Nawet na stronie https://top-supplemente.de/cbd-oel-ein-revolutionaeres-nahrungsergaenzungsmittel-das-viele-beschwerden-beseitigt/ można przeczytać wiele ciekawostek na ten temat :)
OdpowiedzUsuń