Koenzym Q10 - cała prawda na jego temat


Fot. Doce Juice on Unslpash.com
Cześć!
Podejrzewam, że wiele z Was spotkało się z nazwą „koenzym Q10”. to składnik poszukiwany w kosmetykach przez kobiety dbające o swoją skórę. Dlaczego? Co to takiego? Czy jest potrzebny w pielęgnacji? Jak można go dostarczyć skórze? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – czytaj dalej. 😊

Właściwości
Koenzym Q10 – inaczej ubichinon – występuje w komórkach ludzkiego organizmu i jest im potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Wpływa na ich dotlenienie oraz bierze udział w produkcji energii niezbędnej mięśniom szkieletowym i sercu. To dzięki niemu skóra nie traci kwasu hialuronowego (również chętnie stosowanego w pielęgnacji). Ponadto pomaga skórze przyswoić inne składniki zawarte w preparatach kosmetycznych oraz chroni skórę przed działaniem wolnych rodników niszcząc je, dzięki czemu działa odmładzająco. Ponadto działa antynowotworowo, chroni przed tworzeniem się złogów cholesterolu w tętnicach oraz wspiera kuracje przy miażdżycy, niewydolności krążenia, paradontozie czy chorobie Parkinsona.

Fot. Markus Spiske on Unsplash.com

Niedobory
Niestety, z wiekiem (dokładniej po 35. roku życia) zmniejsza się jego produkcja, a wraz z tym wzrasta ryzyko niedoboru, na który szczególnie narażone są osoby schorowane, żyjące w zanieczyszczonym środowisku i… aktywnie fizycznie (tak jest! Dobrze czytasz! Aktywne fizycznie!). 

Walka z niedoborem
Chcąc zachować młody i zdrowy wygląd na dłużej, należy zadbać nie tylko o dostarczenie ubichinionu od zewnątrz w mazidłach, ale również od środka, co można zrobić za pomocą: szpinaku (uwielbiam – szczególnie kocham pierogi ze szpinakiem :D), brokułów, podrobów, olejów, ryb i pełnoziarnistych produktów. Przy czym warto pamiętać o spożywaniu go w połączeniu z tłuszczami oraz że jego zawartość w żywności maleje wraz ze wzrostem temperatury i czasu przechowywania.

Fot. Monika Grabowska on Unsplash.com
Na koniec
Koenzym Q10 można również suplementować. Zwłaszcza, że ma właściwości prozdrowotne, aczkolwiek wg amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Adminisrtation) nie jest to lek i nie ma na celu leczyć ani zapobiegać chorobom.

Koniecznie daj znać czy dowiedziałaś się dzisiaj czegoś nowego. Wiedziałaś, że koenzym Q10 wchodzi w skład komórek ludzkiego organizmu? 😊 Który z produktów spożywczych zawierających ubichinon lubisz najbardziej?

Pozdrawiam
Pudrem Po Buzi


Fot. Pierrick van Troost
Mem Pudrem Po Buzi

BIBLIOGRAFIA:
1.      Redakcja Drugbank.ca Coenzyme Q10, dostęp: 27.08.2019, w: https://www.drugbank.ca/drugs/DB09270
2.      Redakcja Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov, Coenzyme Q10, dostęp: 27.08.2019, w: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Coenzyme-Q10
3.      Redakcja Medonet.pl, Jak działa koenzym Q10, dostęp: 27.08.2019, w: http://www.medonet.pl/zdrowie,koenzym-q10---dzialanie-i-opinie,artykul,1725097.html



Komentarze