Demakijaż - pierwszy krok do pięknej cery


Cześć!
Zaskórniki są wielką zmorą pięknej skóry i najlepiej by było, gdyby ich nie było. Skąd one się biorą? Często o zły stan cery oskarżamy żele czy kremy do twarzy oraz zawarte w nich substancje i raczej nie zastanawiamy się nad innymi czynnikami wpływającymi na kondycję naszego oblicza. A tu trzeba przyznać, że nie zawsze dokładnie oczyszczamy je  z makijażu czy innych zanieczyszczeń, które w ciągu dnia z gracją zadomawiają się na nim i jeśli tylko im na to pozwolimy, zapychają pory.


Demakijaż w teorii
Dokładny demakijaż jest pierwszym etapem pielęgnacji i choć można wykonywać go na kilka sposobów, to zawsze należy pamiętać, że należy go wykonywać dokładnie. Podkreślę w tym miejscu, że "dokładny demakijaż" nie oznacza szarpania, pocierania skóry czy używania silnie myjących produktów, które doprowadzą do wyjałowienia cery. Kiedy twarz jest tak mocno szorowana, to zostają z niej usunięte również bakterie odpowiedzialne za chronienie skóry. Demakijaż ma być dokładny, a przy tym delikatny i niepodrażniający cery. Wg Słownika Kosmetyki "demakijaż należy wykonywać starannie i precyzyjnie, zgodnie z przebiegiem mięśni, bez rozciągania skóry". 

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji, w tym do demakijażu, warto pamiętać że skóra ma swoje kaprysy, które zależą od pory roku, cyklu menstruacyjnego, stresu, przebytych chorób itd. Poza tym cera zmienia się z wiekiem, dlatego kosmetyki, których teraz nie lubi, za jakiś czas może pokochać miłością szczerą (choć niekoniecznie wieczną 😄), dlatego śmiało można testować różne kosmetyki i wracać do tych, których kiedyś trzeba było unikać 😊. 

Zawsze pamiętajcie, żeby demakijaż wykonywać czystymi dłońmi oraz żeby trwał dopóki z twarzy nie zniknie ostatnia drobinka makijażu, bo niedokładnie usunięcie mejkapu sprawia, że skóra szybciej się starzeje i gorzej przyjmuje składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Może również zaostrzać trądzik i prowadzić do stanów zapalnych, które mogą pojawić się po kilku dniach czy tygodniach.


Demakijaż w praktyce
Osobiście wykonuję go za pomocą olejów, które rozpuszczają kosmetyki. Olej rozgrzewam w czystych dłoniach i delikatnie masuję nim twarz do całkowitego rozpuszczenia makijażu. Nie  jestem przy tym niecierpliwa i nie szoruję mocno, bo to nie przyspieszy tego etapu pielęgnacji, tylko niepotrzebnie podrażni skórę. Oleje potrzebują czasu, żeby zacząć działać. Taki "masaż" zajmuje mi ok. minutę. Następnie delikatnie, ale dokładnie przecieram twarz wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Tak pozbywam się z twarzy całej tej feerii barw, która powstała z mieszanki oleju i kolorówki :D. Czynność z czystym wacikiem powtarzam tak długo, aż po kontakcie z cerą wacik będzie czysty.

Oleje w kosmetyce - czy warto?
Olej konopny - czy jest legalny?

Obecnie używam do tego oliwki pielęgnacyjnej Hipp, która zawiera:

Helianthus Annus Seed Oil - olej z pestek słonecznika, który odżywia, natłuszcza, działa przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwrodnikowo i dobrze się wchłania. Można go nakładać bezpośrednio na skórę i włosy. Dodatkowo chroni przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych.

Prunus Amugdalus Dulcis Oil - olej ze słodkich migdałów. Działa natłuszczająco, regenerująco, odżywczo. Wzmacnia naczynia krwionośne, do tego zapobiega odparowywaniu wody. Zmiękcza i wygładza skórę oraz włosy, na które można go nakładać bezpośrednio. Wzmacnia lipidową barierę ochronną skóry.

Tocopherol - naturalna witamina E. Pozyskuje się ją z tłuszczy roślinnych. Nie jest ani komedogenna, ani alergenna. W kosmetykach służy jako konserwant. Ponadto jest przeciwutleniaczem, i antyoksydantem. Wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega podrażnieniom, działa przeciwzmarszczkowo i poprawia nawilżenie skóry.

Parfum - kompozycja zapachowa. Nie wszystkie kompozycje zapachowe są zdrowe dla ludzkiego organizmu - mogą być toksyczne, alergenne, uczulające czy drażniące. Istotny jednak jest fakt, substancje zapachowe są różnego pochodzenia i nie każda będzie szkodliwa. Do wytworzenia zapachów naturalnego pochodzenia wykorzystuje się zazwyczaj olejki eteryczne.

Jak widać skład oliwki jest naprawdę dobry! Z kosmetyku jestem zadowolona, bo dobrze rozpuszcza makijaż i nie zawiera drażniących substancji. Nie wiem jeszcze jak jest z jego komedogennością. Odkąd dokładnie oczyszczam cerę i stosuję wieloetapową pielęgnację, jej kondycja uległa znacznej poprawie, jednak nie pozbyłam się jeszcze wszystkich zaskórników. Przy używaniu oliwki Hipp nie zauważyłam zmiany stanu moich porów.

Po demakijażu przechodzę do kolejnego etapu oczyszczania, który pomaga mi usunąć resztę zanieczyszczeń, np. pozostałości po makijażu czy oleju. Wykorzystuję w tym celu żel do mycia twarzy i szczoteczkę soniczną, ale o tym innym razem 😉

I to by było na tyle!
Interesuje mnie, jak Wy wykonujecie demakijaż, jakich produktów do tego używacie i jak się one u Was sprawdzają. No i czy stosowałyście kiedyś w tym celu oliwkę Hipp? A może używałyście jej zamiast balsamu do ciała? Warto wymieniać się swoimi doświadczeniami i uczyć od siebie nawzajem. Zachęcam do dzielenia się w komentarzach! 😊


Pozdrawiam
Pudrem Po Buzi


Przygotowując ten wpis korzystałam z wiedzy mędrców - źródła:

1. Angelika Grabowska, Demakijaż krok po kroku - jak poprawnie wykonać demakijaż?, [Film], Wyszukano: 22.12.2018, w: https://www.youtube.com/watch?v=jc53CDMa6AA&list=PLzI9PT6rt-_MCgTlu_DjLvxPAz0n2GPKC

2. J. Arct, J. Chatizow, M. Floryńska, K. Prystupa, B. Przybyszewska - Kujawa, Encyklopedia kosmetyki, Warszawa b. r.

3. Redakcja wizaz.pl, Składnik: Helianthus Annuus Seed Oil, Wyszukano: 22.12.2018, w: http://wizaz.pl/kosmetyki/skladnik,461998,helianthus-annuus-seed-oil.html

4. Redakcja wizaz.pl, Składnik: Parfum, Wyszukano: 27.12.2018, w: http://wizaz.pl/kosmetyki/skladnik,462004,parfum.html

5. Redakcja wizaz.pl, Składnik: Prunus Amygdalus Dulcis OilWyszukano: 22.12.2018, 

6. Redakcja wizaz.pl, Składnik: Tocopherol, Wyszukano: 27.12.2018, w: http://wizaz.pl/kosmetyki/skladnik,462039,tocopherol.htmlw: http://wizaz.pl/kosmetyki/skladnik,461994,prunus-amygdalus-dulcis-oil.html

7. Redakcja kosmopedia.org, Tocopherol, Wyszukano: 27.12.2018, w: http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/tocopherol,560/

Komentarze

  1. z wielu żródeł korzystasz, to świadczy o rzetelności - tak trzymaj! pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chcę mieć pewność, że na blogu pojawiają się potwierdzone informacje. Również pozdrawiam :).

      Usuń
    2. Aniu poczytam w najbliższym tygodniu, do usłyszenia

      Usuń
    3. Świetnie, bardzo mnie to cieszy :). Mam nadzieję, że mój blog przypadnie Ci do gustu i zagościsz tutaj na dłużej. Pozdrawiam gorąco :)

      Usuń

Prześlij komentarz